Wiosna Ludzi ‒ Wiosna Arabska
Samoorganizacja i opór w Tunezji
Dyskusja/pokaz zdjęć i krótkich filmów
W 2008 r. kobiety z kilku miejscowości mieszczących się w południowo zachodniej Tunezji zablokowały bramy wyjazdowe pobliskich kopalni fosforytów. Wkrótce do protestu przyłączyła się większość lokalnej społeczności ‒ kobiety, bezrobotni, robotnicy najemni, studenci i uczniowie. Po 6 miesiącach walk z lokalną i państwową władzą blokada została przerwana a protesty stłumione. Dało to jednak początek wielkiej rebelii, która w 2011 r. rozlała się po świecie arabskim, od Tunezji po Jemen. Arabska wiosna po raz kolejny udowodniła, że ludzie z uciskanych klas mają możliwość oporu i że potrafią samodzielnie się organizować ‒ poza narzucanymi odgórnie biurokratycznymi instytucjami, zdominowanymi przez kapitalistyczną logikę.
Zapraszamy na dyskusje o protestach, które dały początek rewolucji w krajach arabskich oraz o doświadczeniach oddolnego organizowania się mieszkańców/mieszkanek Tunezji ‒ od momentu obalenia rządu Ben Alego po chwilę obecną.
Spotkanie poprowadzą członkinie OZZ Inicjatywa Pracownicza, które w kwietniu tego roku odwiedziły Tunezję podczas Światowego Forum Społecznego. Spotykały się z lokalnymi działaczkami i działaczami, którzy uczestniczyli w wydarzeniach Arabskiej Wiosny.
Zapraszamy!
Od:zysk oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza