Dziś, 16 stycznia, na ul. Paderewskiego w Poznaniu odbyła się pikieta solidarnościowa z protestującymi górnikami. Akcja został zorganizowana przez Federację Anarchistyczną, siłami działaczek i działaczy Kolektywu Od:zysk, a także Inicjatywy Pracowniczej. Udział wzięło ok. 20 osób.
Jak wiadomo, trwa strajk górników przeciwko „restrukturyzacji” (w praktyce: zamykaniu) kopalń węgla kamiennego. Odbywają się też w calym kraju akcje solidarnościowe. Na fasadzie budynku, w którym mieści się Zaskłotowane Centrum Społeczne Od:zysk, wyklejono duży plakat ze stanowiskiem OZZ Inicjatywa Pracownicza dotyczącym górniczych protestów. Rozwieszono transparent z hasłem: „Bierzmy sprawy w swoje ręce. Wspierajmy protesty górników. Walka o godne życie trwa”. Rozdawano też przechodniom ulotki z treścią stanowiska IP (czytaj tutaj).
Wczoraj, 3 czerwca, miała miejsce pikieta pod Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania na ulicy 3 Maja. Organizatorem było Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. Domagaliśmy się przyjęcia podania o przydział lokalu komunalnego lub socjalnego, mieszkańców jednej z poznańskich kamienic. Mieszkańcy z kamienicy przy ulicy Taczaka 8 zwrócili się do miasta o przydział lokalu komunalnego Wcześniej pracownica Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej urzędu nie spojrzała nawet na wniosek. Odmówiła jego przyjęcia. Choć jest to działanie niezgodne z prawem, zdarza się nagminnie. Kamienica przy Taczaka 8 jest własnością Urzędu Marszałkowskiego. Opustoszała w efekcie zwyżki czynszów i presji na lokatorów. O sprawie można było przeczytać kilka dni temu na portalu rozbrat.org. Wczoraj podanie juz bez żadnych przeszkód wpłynęło do miasta. Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów domaga się: 1. Przyjmowania wszystkich składanych w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wniosków o przyznanie mieszkania socjalnego lub komunalnego i ustosunkowywanie się do nich na piśmie, w drodze ogólno przyjętej procedury administracyjnej. 2. Domagamy się, aby odpowiednia komisja przyznająca mieszkania socjalne zbierała się częściej niż raz do roku. Dotychczasowy tryb przyznawania mieszkań socjalnych, które niekiedy potrzebne są w trybie interwencyjnym, powoduje, że wielu potrzebujących lokatorów, miesiącami pozostaje bez nadziei na jakąkolwiek pomoc, czy choćby ustosunkowanie się do podania o przydział. Podania takie powinny być rozpatrywane na bieżąco. 3. Przede wszystkim domagamy się zmiany zasad przyznawania mieszkań socjalnych i komunalnych. Są one do tej pory zbyt restrykcyjne. Istnieje wiele rodzin, które z jednej strony mają za mało środków, aby wynająć mieszkanie na wolnym rynku, ale nie kwalifikują się do otrzymania mieszkania komunalnego czy socjalnego.
Oddziały prewencji w rynsztunku na sali wykładowej — wykład nt. gender, Poznań, 5.12.2013
W czwartek, 5.12, Korporacja Studentów Uczelni Poznańskich „K! Lechia” zorganizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym wykład pt.: „Czy gender to dewastacja człowieka i rodziny?”. W ramach protestu przeciwko jawnie dyskryminującym i wykluczającym tezom wykładu grupa aktywistów i aktywistek zorganizowała happening.
Trwał on zaledwie kilka minut, kiedy okazało się, że na sali roi się od policjantów w cywilu starających się zatrzymać protestujących. Wykład został przerwany i poproszono ludzi o przeniesienie się do innej sali. W tym czasie policjanci zaczęli brutalnie szarpać, kopać i razić paralizatorami jednego z aktywistów, wrzucając go pod ławki. W reakcji na liczne wezwania do wylegitymowania się, policjanci nie przebierali w słowach, każąc aktywistom „spierdalać”. Wciąż razili ich paralizatorami.
Chwilę potem na salę wtargnęły oddziały prewencji w pełnym rynsztunku: w kaskach, pancerzach, z tarczami i gazem. Policja używała paralizatorów i pałek, bijąc dotkliwie kilka uczestniczących w wydarzeniu kobiet i starając się zepchnąć protestujących z siedzeń. Wtórowała im ochrona dusząc i uderzając uczestników happeningu.
Z biegiem czasu policja była coraz bardziej brutalna, funkcjonariusze bili ludzi, wciągali ich pomiędzy tarcze i dotkliwie uderzali pałkami. Rzucali ich między krzesła, narażając na poważne złamania. Prorektor ds. Edukacji i Studentów – Jacek Mizerka – groził sankcjami obecnej tam studentce. Po zatrzymaniu na sali kilku osób, reszta uczestników została brutalnie wypchnięta z sali bez możliwości kontrolowania działań policji.
Trzy osoby zostały zabrane na komisariat na Al. Marcinkowskiego bez podania im powodu zatrzymania. Aktywiści w ramach akcji solidarnościowej zbierają się pod komisariatem. Policja nie udziela wyjaśnień. Wciąż są przetrzymywane 2 osoby. Nie wiadomo, kiedy zostaną wypuszczone.
Jutro o 13:00 przed komisariatem organizowana jest pikieta przeciwko brutalności policji
Dziś o godz. 14:00 pod bankiem BZ WBK przy ul. Św. Marcin odbyła się pikieta w obronie skłotu Od:zysk. Wielkopolski Bank Kredytowy jest wierzycielem firmy, która wzięła kredyt pod zastaw budynku przy ul. Paderewskiego, w którym mieści się Od:zysk. Po występie Samby odczytano oświadczenie przygotowane przez skłotersów. W międzyczasie 4 osoby rozstawiły wewnątrz banku namiot, rozpoczynając tym samym okupację placówki. Pozostali aktywiści/-stki wyszły na zewnątrz, kontynuując protest. Tymczasem „sił porządkowych” przybywało, w końcu otoczyły one kordonem pikietujących, utrudniając pieszym poruszanie się chodnikiem. Wszyscy obecni na pikiecie zostali spisani (ok. 40 osób), pomimo że policja nie wezwała do rozejścia się. Aktywiści/-stki zostali przewiezieni na komisariat przy ul. Marcinkowskiego. Ok. 16:30 wszystkie osoby wypuszczono.